AUTOR

ŽIVOTOPIS

MgA. Jan Tesař se narodil 29. června 1980 v Praze. Dětství trávil v malebném prostředí jižní části hlavního města - Zbraslavi. Soutok řek Vltavy a Berounky, mohutné kopce se skalami porostlé dubovými háji již od útlého mládí formovali jeho tvořivou duši. 

Záliba v malbě a modelování jej přivedla do severního cípu Českého ráje Železného Brodu, kde roku 1999 maturoval na Střední umělecko-průmyslové škole sklářské. Tam poprvé začíná využívat fotografii k dokumentaci svých modelovaných studií či skleněných objektů. Brzy ale zjisti že fotografie je sama o sobě silný a svébytný vyjadřovací prostředek, proto začal navštěvovat tamní fotokroužek a internátní temná komora mu učarovala natolik, že si jí na Zbraslavi také zbudoval. Při návštěvě Itálie a Francie v roce 1998 nepoužíval tolik skicák jako starou Prakticu s jedním objektivem, kterou získal směnou za kabát od svého kamaráda. Postupem času přibyl i legendární středoformát Flexaret používaný pro relativně tichou závěrku a větší kvalitu k tajnému dokumentování pedagogů. 

Studijní cesta pokračovala v navštěvování Fakulty umění a designu ústecké Univerzity J.E. Purkyně na ateliéru skla. Labský kaňon a impozantní vrcholy Českého středohoří Jan s oblibou fotografoval v letech 2000-2003 při bohémských výpravách.

Touha změnit školu, místo i obor jej zavedla na brněnskou FAVU, do ateliéru intermédia.  Nejvíc v první půlce nultých let 21. století využíval abstraktní malbu a konceptuální polohu fotografie. Tyto disciplíny mohly být hojně diskutované s vedoucím Václavem Stratilem, který s jimi taktéž vyjadřoval. V těchto letech vznikla např. fotografická autorská publikace Postřehy recyklující scénu z filmu S. Cubricka Mechanický pomeranč. Účastní se tehdy skupinových výstav např. v Nové síni Praha, Galerie AVU Praha atd.

Roku 2005 navštěvoval formou výměnné stáže pražskou VŠUP taktéž ateliér intermédia pod vedením Jiřího Davida. Toho roku dostal možnost uspořádat samostatnou výstavu Double Impact ve školní galerii.

V roce 2005 rozvážel Jan Tesař v poštovním vozíku brigádně časopisy Ateliér po pražských muzeích a galeriích. Jednou dostal nápad přibalit do vozíku i výběr své fotografické tvorby a zastavit se cestou na katedře fotografie FAMU. Jaké bylo jeho překvapení když tam byl přijat do navazujícího magisterského programu. Dostal možnost plně rozvíjet svůj talent a vidění v nejmoderněji technicky vybaveném studijním centru střední Evropy. Pod vedením Štěpána Grygara, Ivana Pinkavy a Aleny Kotzmanové tam vznikají výstavní projekty i autorské makety fotografických publikací Memento mori či např. Pozůstalost vystavené na skupinových či samostatných výstavách např v Galerii Langhans, Galerii Kritiků, Fotogalerii Liberec či německém Weidenu.

Od roku 2007 vyučoval Tesař fotografii a dějiny umění např. na Pražské fotografické škole, Střední škole sdělovací techniky či Střední grafické škole GAPE. Vedle výuky a komerčních zakázek např. pro Baumatic, ACE Media Ventures, Bonaldo, Design and home a architekty stihl uspořádat samostatné výstavní projekty jako Knihy a jiné obrazy (Galerie Josefa Sudka, Praha) a Disbalance (Městský dům Praha-Zbraslav).

Po roce 2015 přichází opět do Tesařovy tvorby téma přírody, krajiny a inscenovaného zátiší, a to v černobílém podání.